نحوه عملکرد سفارش ظرفیت خالی

 

نحوه عملکرد تولید ظرفیت خالی به گونه ای است که امکان استفاده حداکثری از مواد اولیه، سرمایه و انرژی را برای تولید حداکثری و بیشترین بازده را فراهم می کند. 

امکان تولید بدون خط تولید و کارخانه، از قابلیت هایی است که تولید ظرفیت خالی، به وجود می آورد. 

نحوه عملکرد تولید ظرفیت خالی، بر پایه نوعی تولید قراردادی است. 

در تمام صنایع و خطوط تولید، فرصت استفاده از قابلیت های تولید ظرفیت خالی، وجود دارد به شرطی که ابتدا برای اخذ مجوز تولید قراردادی، اقدام گردد. 

به کارگیری ظرفیت های موجود در کارخانه ها و افزایش بهره وری، در تمام کشورها، راهکاری ملی است برای توسعه تولیدی و اقتصادی. 

برای آنکه درباره ظرفیت خالی بیشتر بدانید، بهتر است با نحوه عملکرد آن آشنا شوید. 

 

نحوه عملکرد تولید ظرفیت خالی 

نحوه عملکرد تولید ظرفیت خالی، شامل مراحلی است که در قدم اول، منوط به اخذ مجوز بوده و مدارک و شرایط لازم برای دریافت این مجوز، به شرح زیر است: 

  • فرم درخواست با سربرگ شرکت ثبت شده دارنده خط تولید با نام تجاری همراه با مهر و امضای مدیر عامل 

  • اساسنامه همراه با آگهی روزنامه رسمی برای اشخاص حقوقی همراه با پروانه بهره برداری 

  • تصویر یا کپی برابر اصل شده گواهی ثبت نام و علامت تجاری 

  • کپی یا تصویر برابر اصل شده از اصل قرارداد مابین صاحب امتیاز تولید و تولید کننده، همراه با موضوع قرارداد، موضوع سفارش، مدت قرارداد، و نام مسئول فنی ناظر 

  • برای تولید محصولات آرایشی بهداشتی، فرم ها و مجوزهای دیگری از سازمان و وزارت بهداشت نیاز است از جمله پروانه بهداشتی، مجوز تولید و … 

Fundamental-Analysis-410x285.jpg 

شکل 1: نحوه عملکرد تولید ظرفیت خالی 

 

به یاد داشته باشید که شرط اصلی برای خط تولید جهت دریافت مجوز تولید ظرفیت خالی، کسب امتیاز PRPs بیشتر از 150 است. 

خطوط تولیدی دارنده مجوزهای مربوط به ظرفیت اضافه تولید، می توانند سفارش های تولیدی را پذیرا باشند. 

 

ایجاد فرصت و رفع موانع تولید 

کارخانه ها و خطوط تولیدی که دارای شرایط و مجوز تولید ظرفیت خالی هستند، می توانند با سایر تولید کنندگان به صورت قراردادی، همکاری نمایند. 

از این رهگذر، موانع اقتصادی و تولیدی از پیش پای تولید کنندگان برداشته شده و فرصت بهره مندی از ایده های خلاقانه نیروی جوان و متخصصین، فراهم می گردد. 

یکی دیگر از تاثیرات مثبت تولید قراردادی این است که باعث فعالیت مجدد خطوط تولید متوقف شده و کارخانه هایی که به دلایل مختلف، تعطیل شده اند می شود. 

ماحصل این اتفاقات، تنها به نفع تولید نبوده و نقش فوق العاده مهمی در اشتغال زایی و ایجاد فرصت برای فعالیت نیروی کار مستعد و حرفه ای دارد. 

تولید ظرفیت خالی، بیشتر از تمام محصولات، برای تولید مواد و محصولات غذایی و بهداشتی، کاربرد دارد. 

در نظر داشته باشید که با وجود تمام مزیت های تولید ظرفیت خالی، اما موازین قانونی و حقوقی آن به ویژه برای آن طرف قرارداد که صاحب خط تولید نیست، ممکن است چندان به سود نباشد. 

در حقیقت، همانطور که دارنده امتیاز خط تولید، موظف به دریافت مجوز و پاسخگویی در برابر مقام های رسمی و حقوقی است، بسیاری از امتیازها و سودهایی که نصیب دارنده خط تولید در قرارداد تولید ظرفیت خالی، می شود، در انحصار وی بوده و به طرف مقابل تعلق نمی گیرد. 

مراحل-طراحی-کارخانه.jpg 

شکل 2: درباره ظرفیت خالی بیشتر بدانید 

 

قرارداد تولید ظرفیت خالی عمدتا مابین شرکت های مختلف، به ویژه میان شرکت های صادراتی و کارخانه ها عقد می گردد.