ظرفیت خالی چیست؟

 

تولید ظرفیت خالی بر اساس ظرفیت خالی تولید، فرصتی است برای تولید محصولات بدون نیاز به داشتن خط تولید جداگانه و شخصی. 

تولید ظرفیت خالی، امکان استفاده بهینه از زمان، نیروی کار و دستگاه و ماشین آلات تولیدی، زمان و انرژی را در کارخانه ها فراهم می کند. 

تولید ظرفیت خالی، استراتژی و فرایندی در راستای افزایش تولید داخلی، ایجاد فرصت های شغلی و درآمدزایی، استفاده از ایده های خلاقانه تولید و نیز ارتقای وضعیت اقتصادی ملی است. 

از این طریق می توان میان صاحبین کسب و کارهای بزرگ و کارخانه های تولیدی با تولید کنندگان فردی و گروهی، پیوندی برقرار ساخت که تعاملی برد  برد را در پی داشته باشد. 

 

تولید ظرفیت خالی چیست؟ 

تولید ظرفیت خالی، در یک کلام، به معنای استفاده معکوس از ظرفیت خالی تولید است؛ به همین دلیل برای درک تولید ظرفیت خالی، ابتدا باید درباره ظرفیت خالی بیشتر بدانید. 

یک مثال بسیار ساده و ملموس برای توضیح ظرفیت خالی تولید، این است که فرض کنید یک کتری با ظرفیت مشخص برای به جوش آوردن 3 لیتر آب دارید، حال اگر مقدار آبی که در این کتری به جوش می آید کمتر از 3 لیتر باشد، باعث ایجاد ظرفیت خالی می شود؛ ظرفیت خالی تولید نیز بر اساس امکان تولید حداکثری یک خط تولید محاسبه می شود. 

اگر یک خط تولید توانایی تولید 300 محصول در طور روز را داشته باشید، اگر به هر دلیلی کمتر از 300 محصول تولید شود، ظرفیت مازاد این کارخانه خالی می ماند. 

N83103291-72664975.jpg 

شکل 1: استفاده بهینه از خط تولید 

 

حال، تولید ظرفیت خالی چیست؟ همین کارخانه که ظرفیت تولید 300 محصول را دارد، اگر در روز 200 محصول تولید کند، یعنی ظرفیت خالی برای تولید 100 محصول دیگر را دارد و تولید کنندگانی که خط تولید مستقل ندارند، می توانند با عقد قرارداد با این کارخانه، 100 محصول از برند خود را با استفاده از ظرفیت خالی این کارخانه، تولید نمایند. 

 

مزیت های تولید ظرفیت خالی 

نحوه عملکرد تولید ظرفیت خالی، به گونه ای است که از هدر رفت انرژی و هزینه های خط تولیدی جلوگیری می کند. 

بر فرض مثال اگر همه تولید کنندگان امکان ایجاد خط تولید مستقل را داشته باشند، می دانید چه تبعات سنگینی برای دنیای ما به ویژه محیط زیست، در پی دارد؟ آلودگی هوا، بالا رفتن دمای کره زمین، اشغال فضاهای خالی، مصرف سوخت های فسیلی و برق و آب و … از این جمله است. 

حال اگر چند تولید کننده از یک خط تولید استفاده کنند، دیگر نیازی به راه اندازی خطوط تولید و کارخانه های جداگانه نیست و اینگونه نه تنها در انرژی صرفه جویی می شود بلکه به طبیعت آسیب نرسیده و از ایجاد عواقب منفی احداث کارخانه های زیاد، جلوگیری به عمل می آید. 

از طرفی، فارغ از این فرض که همه تولید کنندگان خط تولید جداگانه خود را احداث کنند، در واقعیت این امکان برای همه تولید کنندگان وجود ندارد، هزینه های بالا و سایر دردسرهای ایجاد کارخانه و خط تولید، باعث می شود که بسیاری از ایده های تولیدی، ناکام بماند. 

پس تولید ظرفیت خالی، از این منظر نیز اهمیت دارد که ایده های تولیدی را به ثمر می رساند. 

980-768x321.jpg 

شکل 2: افزایش تولید ملی 

 

همچنین یک کارخانه، حتی اگر از تمام ظرفیت خود استفاده نکند، ناچار است که هزینه های تولید حداکثری را بپردازد، پس به نفع کارخانه داران است که لااقل با پر کردن ظرفیت تولید، هزینه های خود را به سرمایه های ثمر بخش بدل سازند و از این لحاظ، اگر ظرفیت اضافه دارند، چه بهتر که برای تولید محصولات مشابه محصول خود استفاده کنند.